A hajhullás lehetséges okai

A fejbőr betegségeinek lelki háttere

A bőr sokféle funkciót tölt be: lehatárolás, védelem, érintés, kapcsolatteremtés, kifejezés. Létfontosságú szerepet játszik nemcsak a testi, de a lelki egészség megőrzésében, feltűnően tükrözi a belső állapotunkat.

A bőr és az idegrendszer kapcsolata oda is visszavezethető,hogy egyazon csíralemezből alakulnak ki, tehát a kettő közti szoros összefüggést már itt nyomon lehet követni. A kapcsolat további bizonyítékai az olyan fiziológiás reakciók, mint például az izgalom során fellépő izzadás, bőrpír, vagy az ijedtség hatására történő elsápadás.

Semmilyen panasz nem jön létre csak önmagában. Mindennek mondanivalója van. Korábban csak annyit hallottunk, ha hullott a hajunk, hogy megfázott a fejbőrünk vagy van egy rossz fogunk. Pedig ez korán sem ilyen egyszerű! Hajunk állapota, ahogyan a bőrünkké is rengeteget elárul a testi-lelki egészségünkről. Sokkal előbb, minthogy a valódi tünetek jelentkeznének. A magyarázat nagyon egyszerű. Az idegrendszer feladata a stressz kezelése. Bármilyen stressz ér- értem ez alatt az összes testi lelki sérülést, sokkot, szorongást, megrázkódtatást, a gyulladásokat, túlhajszoltságot- az idegrendszer dönt arról, hogy hogyan csoportosítja át az erőtartalékait, hogy helyre hozza a károkat. Besegít plusz energiával, ahol szükséges, ehhez pedig energiát von el máshonnan. Mivel a hajunk nem létfontosságú szerv, az első helyen szerepel a tiltó listán, ha egy fontos szervnek szüksége van a tápanyagra és ún. repair sejtekre.

Mit árul el a hajunk a lelkünkről?

  • Korpásodás : akkor keletkezik, ha valami szeretné áttörni a határt, a korlátokat, de mi nem engedünk a késztetésnek és elfolytjuk azt.
  • Elektromos feltöltődés : a testben fennálló feszültséget jelzi. Általában pszichés és fizikai túlterheltség az oka.
  • Erőtlen, fénytelen haj : erőtlen, tompa lelkiállapot jelez.
  • Hajhullás : veszteségtől való félelem (szabadság,partner,munkahely)
  • Zsírosodó haj : félelem, hogy az életben a rövidebbet húzzuk.
  • Korán őszülő haj : a figyelem a múltra összpontosul.

A szép, erős, rugalmas, fényes haj, dinamikus és életvidám/életerős emberre utal, aki jól érzi magát a bőrében. Hajkoronánk a fejünk ékessége, érdemes tehát rá időt és figyelmet fordítani!

Hormonok hatása a hajra

A hormonok kémiai szabályozó anyagok, amelyek a sejtek anyagcsere folyamataira hatnak. Szervezetünket tulajdonképpen a hormonok tartják egyensúlyban. Korunk előrehaladtával bizonyos hormonokból a testünk egyre kevesebbet állít elő, melynek következtében immunrendszerünk gyengül, csontjaink törékenyebbé válnak, ráncosodunk, zsírosodunk.

A legnagyobb belső elválasztású mirigy a pajzsmirigy, amelynek csökkent vagy hiányos működése hajhullást, a bőr kirepedezését,elhízást okoz.

Az agyalapi mirigy (hipofízis) vezérli a többi belső elválasztású mirigy működését, mert számos távolható hormont termel. Csökkent működése a hajzat és a szemöldök kihullásához, száraz, öreges,ráncos bőr kifejlődéséhez, nagyfokú lesoványodáshoz vezethet.

Nők szervezetében termelődő női nemi hormonok (ösztrogének), hatása az erőteljes hajnövekedés, a testszőrzet fejletlensége, és a mérsékeltebb faggyúelválasztás.

A férfi jellegű hormonok (androgén hormonok), csökkentik a hajnövekedést, fokozzák a faggyúmirigyek működését,így kialakulhat a zsírosodás(seborea).

Bizonyított, hogy a szőrtüszők és a faggyúmirigyek fokozottan érzékenyek az androgén típusú hormonokra. Túltermelődésük a nőknél diffúz hajritkuláshoz, seboreához, pattanások kialakulásához vezet.

A zsírosodás és a fokozott hajhullás hátterében tehát a nemi mirigyek hormonjainak felborult egyensúlya is állhat. A megfelelő vizsgálatokkal ez kideríthető, csökkenthetők a tünetek külső és belső, csak természetes hatóanyagokat tartalmazó speciális összetételű anyagokkal.